Skleroterapia kompresyjna

Skleroterapię kompresyjną stosuje się w leczeniu objawów niewydolności żylnej kończyn dolnych i miednicy mniejszej. Jest to metoda nieoperacyjna stosowana w terapii: żylaków pniowych, żylaków siatkowatych, teleangiektazję, pajączki naczyniowe. Skleroterapię kompresyjną wykorzystuje się również jako uzupełnienie podczas wykonywania zabiegów wewnątrz naczyniowych zamykania żylaków z zastosowaniem kleju naczyniowego oraz termoablacji wewnątrz naczyniowej.

Zabieg wykonywany jest z użyciem niewielkiej igły ze strzykawką, którą wprowadzany jest preparat posiadający właściwości środka obliterującego. Preparat drażni ścianę wewnętrzną naczynia i uaktywnia procesy zapalne skutkiem czego dochodzi do zwłóknienia i trwałego zrośnięcia żyły. Efekt zabiegu jest taki, że zmiany naczyniowe przestają być widoczne, a prawidłowe krążenie krwi odbywa się poprzez zdrowe naczynia żylne.

Zabieg skleroterapia Warszawa jest bezbolesny do jego przeprowadzenia wykorzystywane są najcieńsze igły. Cała terapia składa się z kilku lub kilkunastu wstrzyknięć preparatu pomiędzy kolejnymi wstrzyknięciami następuje przerwa co najmniej 7 dniowa, a nawet roczna lub dłuższa. Wstrzyknięcia wykonuje się do aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Zabieg skleroterapii trwa od 20 do 30 minut pacjent po każdym kolejnym zabiegu zobowiązany jest do noszenia specjalnych wyrobów uciskowych mogą to być pończochy lub podkolanówki. Klinika flebologiczna w Warszawie nawiązała w tym celu współpracę z firmami zajmującymi się tego rodzaju produktami. Wyroby uciskowe zamawiane są na miarę indywidualnie dla każdego pacjenta po pobraniu pomiarów kończyn dolnych.

Czas gojenia po zabiegu skleroterapii

Okres gojenia jest uzależniony od stopnia zaawansowania żylaków, średnicy żyły w przypadku pajączków jest to 8- 12 tygodni, żyły o dużym przekroju 4-6 miesięcy.

Rodzaje skleroterapii stosowane w Klinice Flebologii w Warszawie

Rodzaj stosowanej metody zależy od rodzaju żylaków może to być : skleroterapia płynowa polegająca na ostrzykiwaniu najmniejszych poszerzonych żyłek „ pajączków”oraz żylaków w miejscach szczególnie wrażliwych: okolice kostek, w okolicy przyśrodkowej kolan, okolice stóp.

Skleroterapia piankowa ma ona duże zastosowanie w leczeniu żylaków siatkowych, venulektazji, niewydolności gałęzi pni żylnych układu powierzchniowego. Skleroterapia piankowa połączona z wykonaniem tumescencji mającej doprowadzić do zmniejszenia średnicy żyły głównej daje możliwości zamykania żył szerokich i niewydolnych żył odpiszczelowych i odstrzałkowych.

Skleroterapia mechaniczna oparta jest na jednoczasowym mechanicznym drażnieniu ściany naczynia oraz podawaniu leku obliterującego ta metoda przynosi najlepsze efekty leczenia niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej. Klinika flebologii w Warszawie wszystkie zabiegi przeprowadza pod ścisłą kontrolą ultrasonograficzną oraz z zastosowaniem najnowocześniejszych podświetlaczy naczyniowych.

Jak należy się przygotować do zabiegu?

Przed zabiegiem pacjent zostaje poddany badaniu klinicznemu oraz ma wykonywane badanie USG Doppler z kolorowym obrazem układu żylnego głębokiego i powierzchniowego. Na podstawie przeprowadzonych badań lekarz flebolog kwalifikuje pacjenta na zabieg, który będzie wykonany najodpowiedniejszą dla pacjenta metodą. Przed zabiegiem nie wskazane jest golenie nóg ani stosowanie kremów kremów do ciała.

Zalecenia po zabiegu

Zaraz po zabiegu pacjent powinien udać się na co najmniej 20-30 minutowy spacer, nie wolno przyjmować pozycji siedzącej lub stojącej, pończocha uciskowa nie powinna być zdejmowana na pierwszą noc po wykonanym zabiegu. Kompresję pozabiegową należy stosować przez okres około 4 tygodni w cigu dnia zgodnie z zalecaniami lekarza, który wykonał zabieg. Produkty uciskowe wspomagają leczenie po zabiegu, zmniejszają dolegliwości bólowe nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności. Po zabiegu pacjent powinien prowadzić czynny tryb życia, unikać długiego stania lub siedzenia. Nie wskazane jest także zażywanie kąpieli słonecznych, korzystanie z sauny, gorących kąpieli w wannie mogą one przyczynić się do utrzymywania przebarwień oraz powstawaniu drobnych poszerzeń żylnych.